Muzeum Narodowe w Gdańsku - Oddział Sztuki Dawnej

termin

10 września

godz. 11.00 | Oprowadzanie po Pracowni Digitalizacyjnej MNG

godz. 12.00 | Oprowadzanie po Bibliotece MNG

11 września

godz. 13.00 | Architektura i historia dawnego klasztoru franciszkańskiego


miejsce

ul. Toruńska 1


zapisy

ZAREZERWUJ!


Muzeum Narodowe w Gdańsku jest jednym z najstarszych muzeów w Polsce. Jego główny gmach, czyli ulokowany w późnogotyckim klasztorze franciszkańskim Oddział Sztuki Dawnej, znajduje się przy ulicy Toruńskiej. To właśnie tu eksponowane jest bodaj najsłynniejsze dzieło należące do gdańskich zbiorów - “Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga.

W odpowiedzi na przyświecające festiwalowe hasło otwierania drzwi na co dzień niedostępnych MNG przygotowało specjalny program oprowadzań. Tego nie można przegapić!

Na najmłodszych (choć nie tylko!) czeka gra terenowa, którą muzeum zaplanowało na niedzielę. Więcej informacji znajdziecie w punkcie programu o nazwie “Uwaga detal! Architektoniczna gra terenowa Muzeum Narodowego w Gdańsku”.

Zwiedzanie Muzeum Narodowego w Gdańsku w ramach Open House Gdańsk będzie bezpłatne.

OPROWADZANIA

10 września

1. Oprowadzanie po Pracowni Digitalizacyjnej Muzeum Narodowego w Gdańsku

obowiązują zapisy

Pracownia Digitalizacyjna Muzeum Narodowego w Gdańsku funkcjonująca w ramach Sekcji Dokumentacji Wizualnej Zbiorów MNG od wielu lat jest zaliczana do krajowej czołówki w dziedzinie digitalizacji. To właśnie tu powstaje większość fotografii dokumentujących zbiory muzeum.


2. Oprowadzanie po Bibliotece Muzeum Narodowego w Gdańsku

godz. 12.00 - zbiórka na parterze w strefie wypoczynku przed kasą

obowiązują zapisy

Początek Biblioteki Muzeum Narodowego w Gdańsku sięga roku 1872, kiedy to w pofranciszkańskim klasztorze w Gdańsku otworzono Muzeum Miejskie. Obecnie wszyscy zainteresowani sztuką oraz Gdańskiem mogą z niej korzystać. Księgozbiór liczy ok. 25 000 woluminów i 445 tytułów czasopism – w tym 150 starodruków! Na uwagę zasługują również pomieszczenia, w których znajduje się Biblioteka. Jedną z sal zdobi renesansowy kominek z 1630 r. – pozostałość wyposażenia tzw. Sieni Gdańskiej, mieszczącej się przed wojną w muzeum.


11 września

Architektura i historia dawnego klasztoru franciszkańskiego

godz. 13.00 - zbiórka na parterze w strefie wypoczynku przed kasą

obowiązują zapisy

Muzeum przy ulicy Toruńskiej mieści się w starym i pięknym gmachu. Budynek ten powstał jako klasztor zakonu franciszkanów, którzy zbudowali także znajdujący się obok kościół św. Trójcy i kaplicę św. Anny. Prace ruszyły 600 lat temu i trwały ponad 90 lat! Po likwidacji klasztoru mury pełniły różne funkcje, aż do 1872 roku, kiedy po dużej przebudowie w gmachu urządzono muzeum.

Podczas spaceru przyjrzymy się architekturze dawnej siedziby zakonu franciszkanów - jednego z najwspanialszych założeń klasztornych. Poznamy etapy jego budowy i historię budynku. Postaramy się też przeanalizować tkankę architektoniczną, odróżniając elementy gotyckie od neogotyku.