WIECZÓR OTWARCIA / CSW Łaźnia

termin

9 września

od 19.30


miejsce

ul. Jaskółcza 1


W tym roku nie możemy zaprosić Was do wnętrza. Spotkajmy się jednak 9 września na dziedzińcu CSW Łaźnia, gdzie wspólnie zainaugurujemy festiwal projekcją “Marzycielek miast”!

Osoby spragnione sztuki współczesnej zapraszamy natomiast do do LKW Gallery - galerii zewnętrznej CSW Łaźnia, w której prezentowana będzie wystawa Klaudii Nachumeniuk. Szczegóły znajdziecie w dedykowanym punkcie programu.

“MARZYCIELKI MIAST”

reż. Joseph Hillel, czas trwania: 81 min.


Phyllis Lambert, Blanche Lemco van Ginkel, Cornelia Hahn Oberlander oraz Denise Scott Brown to jedne z najwybitniejszych postaci współczesnej architektury i urbanistyki. Inspirujące specjalistki łączące praktykę projektową z rolami pedagożek, kuratorek, aktywistek. Współpracowały z tuzami światowej architektury takimi jak Le Corbusier, Mies van der Rohe i Robert Venturi. Mimo że do dziś reprezentują progresywne w swojej inkluzywności myślenie o projektowaniu miast, pozostają w cieniu męskich sukcesów.

Inspiracje i wzruszenia gwarantowane.

CSW ŁAŹNIA

Budynek obecnej CSW Łaźnia został wzniesiony w stylu neoromańskim. Pochodzi z 1908 roku i, jak wskazuje nazwa funkcjonującej tu galerii sztuki, pełnił rolę publicznej łaźni służącej uczniom i uczennicom pobliskich szkół oraz osobom mieszkającym w dzielnicy. Na najwyższym piętrze łaźni znajdowała się sala gimnastyczna, a na dwóch niższych kondygnacjach ulokowano liczne prysznice i wanny.

W 1998 roku opustoszały budynek łaźni zyskał nową, artystyczną funkcję, którą z powodzeniem realizuje do dziś pod szyldem Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia.

W 2015 roku budynek przeszedł gruntowny remont przeprowadzony w ramach programu rewitalizacji Dolnego Miasta.