Malowidło sufitowe “Niebo polskie” w auli dawnego Gimnazjum Polskiej Macierzy Szkolnej w Gdańsku

termin

10 września

12.00-13.00

14.00-15.00

11 września

12.00-13.00

14.00-15.00miejsce

ul. Jana Augustyńskiego 1


zapisy

ZAREZERWUJ!


Zapraszamy pod „Niebo polskie” - przyjdź i poznaj to wyjątkowe malowidło!

Pomysł powstania „Nieba polskiego” w Gimnazjum Polskim w Gdańsku narodził się w 1938 r. Artystami, którzy podjęli się wyzwania ozdobienia sufitu auli szkoły, byli Bolesław Cybis i Jan Zamoyski. Niestety, ten monumentalny fresk tuż po wybuchu II wojny światowej został całkowicie zniszczony.

Kilka lat temu podczas remontu budynku dawnego gimnazjum należącego do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego postanowiono odtworzyć „Niebo polskie”. Podjął się tego zespół pracowników i studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku pod kierownictwem prof. Jacka Zdybla. Uroczyste odsłonięcie odtworzonego dzieła miało miejsce w 2018 r. i stanowiło jeden z elementów pomorskich obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Sala, w której znajduje się „Niebo polskie”, jest na co dzień dostępna dla zwiedzających, jednak aby w pełni poznać i zrozumieć historię oraz symbolikę tego malowidła, najlepiej oglądać je podczas zwiedzania z przewodnikiem, którym stanie się dla Was podczas festiwalu Marcin Szumny.