Uwaga detal! Architektoniczna gra terenowa Muzeum Narodowego w Gdańsku

termin

10 września

13.00-17.00


miejsce

ul. Toruńska 1


Krużganek, wykusz, fiala, czołganka, rozeta, hala – to nie tajemnicze zaklęcie typu hokus-pokus. To elementy, które architekci wykorzystywali, tworząc podziwiane dziś zabytki.

Muzeum przy ulicy Toruńskiej mieści się właśnie w takim starym i pięknym gmachu. Budynek powstał jako klasztor, czyli siedziba zakonu franciszkanów, którzy zbudowali także znajdujący się obok kościół św. Trójcy i kaplicę św. Anny. Prace ruszyły 600 lat temu i trwały ponad 90 lat! Po likwidacji klasztoru mieściły się tu: Gimnazjum Akademickie (najlepsza szkoła w Gdańsku i całej okolicy) z biblioteką, szpital, magazyn odzieży (choć w czasie wojen napoleońskich trzymano tu siano!), a po dużej przebudowie ukończonej w 1872 roku w gmachu urządzono muzeum.

Obecnie jest to siedziba Muzeum Narodowego, w którego zbiorach znajdują się cenne i zabytkowe obiekty. Jeśli chcesz je lepiej poznać, weź udział w naszej muzealnej grze. Gra nie jest trudna, jednak trzeba być spostrzegawczym i czujnym oraz uważnie czytać pytania. Rozwiązanie wszystkich zagadek na pewno się opłaci.

Chcecie wziąć udział w grze? Zapytajcie o nią wolontariusza/wolontariuszkę w budynku muzeum.