Poprzez Dolne – od naroża do naroża… Wykład i przemarsz przez Dolne Miasto z Moniką Zawadzką

termin

10 września

13.00-15.00


miejsce

ul. Łąkowa 39/44 (wydarzenie rozpocznie się wykładem wprowadzającym)


zapisy

ZAREZERWUJ!


Dolne Miasto jawi się mieszkańcom Trójmiasta jako ostatni dzielnicowy bastion Gdańska, zwracający miasto w kierunku Żuław, gdzie odbywa się powolne rozszczelnianie tkanki zabudowy i jej stopniowy przeplot z przyrodniczym bio-żywiołem oraz krajobrazem rzeki. A jeśli myślimy o lokalnych budynkach to w pierwszej kolejności widzimy Łaźnię, Fabrykę Karabinów, budynek LPP, Dwór Uphagena czy modernistyczny blok. Tak, ale… Ale gdański mieszczański wszechświat ma także tutaj silną reprezentację.

W czasie wydarzenia „Poprzez Dolne – od naroża do naroża” skupimy się na kamienicach narożnych Dolnego Miasta, na ich działaniu, budowie, zdwojonych fasadach – sprawdzimy jakie są i jakie mogłyby być w przyszłości. Zapraszam na wykład oraz wspólny przemarsz przez Dolne!

Monika.


Osoba prowadząca:

Monika Zawadzka - architektka po Politechnice Gdańskiej i antropolożka kulturowa po Uniwersytecie Warszawskim; badaczka, edukatorka, autorka tekstów. Profesora na Wydziale Architektury i Wzornictwa ASP w Gdańsku, gdzie prowadzi wykłady i laboratoria antropologiczne oraz pracownię Architektury Miasta na kierunku Architektura Przestrzeni Kulturowych. Zajmuje się fenomenem miasta typu europejskiego, sposobami formowania jego przestrzeni publicznych, a szczególnie ulicą, wraz z kształtującymi jej ściany fasadami budynków. Mieszka w Gdańsku, na Aniołkach.